ملانی دختری ثروتمند و ماجراجو، با وکیل جوانی به نام میچ‌آشنا می‌شود. دو مرغ عشق می‌خرد و راهی مزرعه‌ی خانوادگی او در خلیج بودگا می‌شود...

پرندگان، وقتی طبیعت حمله می کند

فیلم پرندگان The Birds توسط کارگردان نامی سینما آلفرد هیچکاک در گونه درام، وحشت و رازآلود ساخته شده‌است. پرندگان محصول سال 1963 کمپانی یونیورسال پیکچرز آمریکاست. این فیلم اقتباسی از داستانی کوتاه به همین نام از خانم دافنه دوموریه نویسنده ی شهیر انگلیسی است.

تیپی هدرن(ملانی دنیلز)، راد تیلر (میچ برنر)، سوزان پلشت (آنی هیوورث) و جسیکا تندی (لیدیا برنر) از بازیگران این فیلم هستند.‌

‌شروع رومانتیک و ادامه ای متلاطم‌

ملانی دختری ثروتمند و ماجراجو، با وکیل جوانی به نام میچ در یک فروشگاه حیوانات خانگی برخورد می کند. میچ به او می گوید که برای تولد خواهرزاده اش می خواهد پرنده‌ای هدیه بدهد. ملانی به بهانه ی ملاقات مجدد میچ دو مرغ عشق می خرد و راهی مزرعه ی خانوادگی او در خلیج بودگا می شود. دلهره و ترس در این منطقه ی ساحلی، زمانی آغاز می شود که پرندگان در اتحادی نانوشته، تبدیل به ارتشی از هیولاهای آخرالزمانی شده و به انسان ها حمله ور می شوند.

‌هیچکاک، استاد سینمای کلاسیک

سر آلفرد جوزف هیچکاکAlfred Joseph Hitchcock‌ فیلم‌ساز انگلیسی هالیوود، بی شک یکی از تاثیرگزارترین کارگردانان تاریخ سینماست. او به دلیل ایجاد استادانه حس ترس و هیجان در مخاطب به لقب استاد دلهره و تعلیق مشهور شده‌است.‌

او در شصت دهه عمر حرفه ای، بیش از پنجاه فیلم کارگردانی کرد که اکثر آن ها همچنان مخاطبان بیشماری دارند. این آثار با برنده‌ شدن در 33 جایزه مهم سینمایی و کاندیدشدن در 67 جایزه، او را تبدیل به کارگردانی مهم در تاریخ سینما کرده‌است. هیچکاک از معدود کارگردانانی است که هم توانسته نظر مخاطبان عام سینما و هم نظر منتقدان را به آثارش جلب کند و مورد تحسین هر دو گروه قرار بگیرد.

‌ربکا، سرگیجه، روانی، طناب، شمال از شمال غربی و پرندگان از شاخص‌ترین فیلم‌های کارنامه هنری او می باشند.

سبک هیچکاکی: دوربین به عنوان چشم مخاطب

هیچکاک با آگاهی از پیچیدگی ذهن انسان و مضامین روانشناختی و همچنین با بهره گیری ماهرانه و خلاقانه از ابزارهای سینمایی احساسات مخاطب را در کنترل خود می گرفت.‌

وی برای رسیدن به چنین تعلیق و هیجانی، از سبک خاصی در فیلمبرداری آثارش استفاده کرد که بعدها به سبک هیچکاکی معروف شد. در آثار او دوربین به شکلی به کار گرفته می شود که گویی چشم بیننده است و ازین طریق، بینندگان فیلم را به یک تجربه گر تبدیل می کند تا طوری وانمود شود که مخاطب همراه با شخصیت‌های فیلم، در صحنه حضور دارد و با حوادث رویارو می شود. به این ترتیب دلهره و اضطراب در بیننده به حداکثر می رسد.‌

داستان‌های رمزآلود خانم نویسنده

هیچکاک پیش از این در سال 1940 فیلم ربکا را بر اساس رمانی به همین نام از دافنه دوموریه ساخته بود. موفقیت این فیلم اقتباسی با بازی لارنس اولیویه باعث شد که بار دیگر به سراغ اثری از این نویسنده ی مشهور ادبی برود. او داستان کوتاه پرندگان را واجد خمیر مایه ی دلهره و هیجان آثارش یافت و آن را برای شاهکار بعدیش انتخاب کرد. ایوان هانتر، برای نوشتن فیلمنامه و بسط داستان انتخاب شد.

پرندگان، چالشی تکنیکی برای استاد

خود هیچکاک در مورد این فیلم می گوید که یکی از چالش‌برانگیزترین فیلم هایش از لحاظ تکنیکی ست. او برای تصویربرداری سکانس هایی از هجوم پرندگان، از ترکیبی از پرندگان آموزش دیده و مکانیکی در پس زمینه ی پرندگان وحشی استفاده کرد اما اکثر پرندگان واقعی بودند. بر حسب امکانات فنی آن دوره، هر شات از قبل باید به صورت اسکچ ترسیم می شد که نیازمند صرف زمان زیادی بود. برای ضبط حمله ی پرندگان از تکنیک همپوشانی دو تصویری که همزمان گرفته شده بودند نیز استفاده شده‌است. این فیلم نامزد اسکار بهترین جلوه های ویژه شد.

محل ضبط فیلم، خلیج بودگا، یک دهکده ی زیبا در ساحل اقیانوس آرام در کالیفرنیای امریکاست.

همای سعادت بر دوش بازیگر تازه‌کار

هیچکاک برای ایفای نقش اول فیلم(ملانی دنیلز) تیپی هدرن Tippi Hedren را برگزید. او در آن زمان هیچ سابقه بازیگری نداشت. زمانی که در نیویورک مدل بود هیچکاک با او ملاقات کرده بود. دلیل انتخاب هدرن را خود کارگردان این گونه شرح داده است: «تیپی هدرن زیبایی کلاسیک دارد. چیزی که در سینمای حال حاضر کم است. آخرین فردی که این ویژگی را داشت گریس کلی بود».

با این که بازی در فیلم پرندگان نقطه عطفی در حرفه هنری و نردبانی برای پیشرفتش بود، اما برای‌ این بازیگر تازه کار تجربیات تلخی نیز به همراه داشت. در صحنه ای که قرار بود پرندگان به سویش هجوم آورند، هیچکاک به او قول پرندگان مکانیکی را داده بود اما درست در روز فیلمبرداری این سکانس، مشخص شد که پرندگان برای ضبط این صحنه واقعی هستند. هدرن در این مورد می گوید:« هیچکاک آن را با جزییات کامل برای من ترسیم کرده بود. او گفت که فقط من و یک دسته از پرندگان مکانیکی خواهیم بود. در میان پرندگان قاتل و بی رحم هیچ راه فراری نداشتم و در نهایت وحشت زده و مجروح، روی زمین ماندم. او دروغ گفته بود».

به خاطر بازی در این نقش، هدرن، برنده جایزه گلدن گلوب شد. او پس از این فیلم، در فیلم بعدی همین کارگردان، مارنی Marnie، در نقش مارنی ادگار در کنار شون کانری به ایفای نقش پرداخت.

افتخارات فیلم

این فیلم در زمان خود به موفقیت تجاری زیادی دست یافت. با صرف بودجه 2.5 میلیون دلار، به فروش 11.4 میلیون دلاری رسید. نمره IMDB این فیلم 7.6، امتیاز متاکریتیک آن 90 و راتن تومیتوز 95 است. پرندگان، برنده جایزه گلدن گلوب در بهترین نقش اولی سال، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین جلوه های ویژه و کاندیدای جایزه ادگار آلن پو برای بهترین فیلمنامه بود.

فیلم پرندگان The Birds را کجا ببینیم؟

این فیلم مهیج و ترسناک برجسته تاریخ سینما را می‌توانید در ‌پلانو‌ با کیفیت HD و دوبله فارسی تماشا کنید.‌

فیلم‌های مرتبط با پرندگان

دیدگاه‌ها
دریافت اعلان notif

مـی‌خــواهیــد در جـریـــان به‌روزترین اخبار سینما باشید؟