فیلم سینمایی سرگیجه Vertigo به کارگردانی آلفرد هیچکاک، محصول سال 1958 کشور آمریکاست. یک فیلم درام معروف با بازی جیمی استوارت و کیم نوواک است و از شاهکارهای سینماست. داستان فیلم حول محور موضوعاتی چون ترس، عشق و جستجوی هویت است. این فیلم مهیج و روانشناسانه را در پلانو تماشای آنلاین کنید

آنچه در سرگیجه می‌بینیم

جانی اسکاتر با بازی جیمی استوارت یک افسر پلیس سابق، به دلیل تعقیب خطا در یک اتفاق واژگونی در خدمت پلیس بازنشسته شده است. او از ارتفاعات بلند ترس دارد. یکی از دوستان جانی به او می‌گوید که همسرش مادلین با بازی کیم نوواک را تعقیب کند. با پذیرفتن این پروژه، جانی به تحقیق در مورد رفتار مادلین می‌پردازد و در این بین عاشق او می‌شود اما زمانی که مادلین ناپدید می‌شود و جانی به دنبال او می‌گردد، اسرار و رازهای تاریکی در مورد هویت و مرگ مادلین به روشنی آشکار می‌شود.

سرگیجه یک فیلم پرشور و مهیج است که با انتقاد از جنسیت و هویت انسانی، ترس و شوق و عشق و معمای زندگی و مرگ، تمامیت هنری خود را نشان می‌دهد. آلفرد هیچکاک با استفاده از عناصر تصویری فوق‌العاده و موسیقی جذاب جان ویری در این فیلم، اثری بی‌نظیر و ماندگار ایجاد کرده است. سرگیجه به عنوان یکی از آثار بزرگ هیچکاک و یکی از جواهرات سینمایی دهه 1950 تا به امروز تلقی می‌شود.

آلفرد هیچکاک‌

‌آلفرد هیچکاک یکی از نام‌آورترین و برجسته‌ترین کارگردانان سینما در تاریخ است. او به عنوان «پادشاه ترس» شناخته می‌شود و اثرات بزرگی در دسته‌بندی ژانر ترسناک داشته است.

‌ هیچکاک با استفاده از تکنیک‌های منحصر به فردی از جمله کیفیت تصویر، تدوین و موسیقی متن، توجه تماشاگران را جلب کرد و موفق به ایجاد فیلم‌هایی با احساسات عمیق و تعامل بین‌المللی شد.

جیمی استوارتبازیگر اصلی

جیمی استوارت به عنوان بازیگر اصلی فیلم سرگیجه به «جانی اسکاتر» او با بازی شگفت‌انگیز احساسات و تغییرات روانی شخصیت به تصویر کشیده شده را به خوبی بازگو می‌کند.

کیم نوواک بازیگر زن اصلی

‌ کیم نوواک نیز به عنوان بازیگر اصلی فیلم در نقش "مادلین" حضور دارد. او با بازی ممتاز خود تأثیرگذاری بزرگی در ایجاد ارتباط عمیق و پیچیده میان خود و شخصیت جانی اسکاتر داشته است.

موسیقی متن برنارد هرمان

‌ برنارد هرمان به عنوان آهنگ ساز موسیقی متن فیلم است. موسیقی وی به طور جذابی جوانب عمیق داستان را تاکید می‌کند و اثرات عاطفی آن را تقویت می‌کند.

فیلم‌نامه آلکس هانس

‌ ‌ فیلم‌نامه این فیلم توسط آلکس هانس و ساموئل تیلر نوشته شده است و دارای یک داستان پیچیده و پر از راز و رمز است که به تعقیب و تحقیق جانی اسکاتر درباره مادلین می‌پردازد.

این فیلمنامه بر تنش و ترس تمرکز دارد. از یک سو، ترس از ارتفاعات بلند که جانی اسکاتر را تعریف می‌کند، و از سوی دیگر، ترس و تریبون‌های روانی شخصیت‌ها که زمینه برای گره‌گشایی‌های داستان ایجاد می‌کند. در این فیلم همچنین شکلگیری عناصر رمانتیک بسیار جذاب است. از جمله شکل‌گیری عشق و از دست دادن آن که در داستان حضور دارد.

در طول داستان، شخصیت جانی اسکاتر تحت تأثیر تغییرات شخصیتی قرار می‌گیرد. از شخصیت بازنشسته و ترسویی که از ارتفاعات می‌ترسید، به یک مرد عاشق و مؤمن تبدیل می‌شود.

جوایز و افتخارات

برای این فیلم در imdb امتیاز 8.3 لحاظ شده است.

-جایزه انتخاب تاریخی American Film Institute (AFI)

-در سال 2007، AFI این فیلم را به عنوان یکی از 100 فیلم برتر تاریخ سینما انتخاب کرد.

-در سال 1958 از سوی NBR به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب شد.

این فیلم در دو دسته اسکار نامزد شد:

‌ ‌ -نامزد بهترین طراحی هنری (Art Direction-Set Decoration) برای ابی مایرزباخ و هنری باوم.

‌ ‌ -نامزد بهترین موسیقی متن اصلی (Original Score) برای برنارد هرمان.

جایزه باشگاه نقادان فیلم نیویورک (New York Film Critics Circle Awards)

‌ -آلفرد هیچکاک به عنوان بهترین کارگردان سال توسط این انجمن نقادان فیلم نیویورک انتخاب شد.

جایزه بریتانیایی بفتا (BAFTA)

‌ ‌- آلفرد هیچکاک به عنوان بهترین کارگردان توسط بافتا نامزد شد.

فیلم‌های مرتبط با سرگیجه

دیدگاه‌ها
دریافت اعلان notif

مـی‌خــواهیــد در جـریـــان به‌روزترین اخبار سینما باشید؟