قاتلان ماه کامل

Killers of the Flower Moon 2023
8.0/10
5 مناسب برای بالاتر از 18 سال

فیلم قاتلان ماه کامل (Killers of the Flower Moon) در ارتباط با‌ قتل‌های زنجیره‌ای بومیان اوکلاهاما (اوسیج‌ها) در سال 1920 است. کارگردان فیلم، اسکورسیزی در این فیلم به سراغ ماجرای اکشتاف نفت در این سرزمین و قتل‌هایی رفته است که پس از آن رخ داد. فیلم در 28 مهر 1402 توسط پارامونت پیکچرز اکران شد. اپل تی وی تولیده کننده فیلم است و از ستارگان فیلم به نامهایی مانند لئوناردو دیکاپریو، رابرت دنیرو و لیلی گلدستون اشاره کرد.

قاتلان ماه کامل: قتل‌عام در اوکلاهاما به روایت اسکورسیزی

قاتلان ماه کامل فیلمی است که به چند دلیل باید آن را تماشا کرد؛ کارگردانی مارتین اسکورسیزی، حضور بازیگرانی مانند دی کاپریو و رابرت دنیرو و داستان فیلم که برگرفته از ماجرایی واقعی است و در آن یکی از بزرگترین جنایت‌های تاریخ آمریکا در اوکلاهاما رخ داد. در این جنایت‌های سریالی تعداد قابل توجهی از‌ اوسیج‌های ساکن اکلاهاما به قتل رسیدند. در این واقعه FBI درگیر ماجرای پرونده‌ای عجیب و غریب شد که در آن کلمات نفت و خون بارها تکرار شدند. عنوان این فیلم در فارسی به قاتلان ماه گل یا قاتلان ماه گلی هم ترجمه شده است که چندان درست به نظر نمی‌رسد. هم اکنون میتوانید از تماشای آنلاین فیلم در سایت پلانو لذت ببرید.

کشف نفت در زمینهای اوسیجها و شروع قتل عام

اوسیج ها چه کسانی هستند؟

اولین رد اوسیج‌ها در سرزمینی که اکنون آن را آمریکا می‌شناسیم به 700 سال قبل برمی‌گردد. مردمانی بلند قامت و تنومند که در دره رودخانه اوهایو و می سی سی پی زندگی می‌کردند. آنها در اوایل قرن 19 مناطق بین رودخانه‌های میسوری و رد و اوزارک‌ در شرق و دامنه کوه‌های ویچیتا در جنوب را کنترل می‌کردند.‌ آنها زمین‌هایی از اوکلاهاما را هم خریده بودند تا آنکه در سال 1839 دولت آمریکا برای کنترل قدرت این قبیله آنها را وادار به کوچی اجباری به مقصد اوکلاهاما کرد. کوج سختی که هزینه‌ای گزاف داشت و در آن مادران باردار و نوزادان با خطر مرگ دست و پنجه نرم کردند و بسیاری از آنان از عهده این چالش هم بر نیامدند و به کام مرگ رفتند.

بعدتر اوکلاهاما به عنوان یک ایالت شناخته شد و اوسیج‌ها در این ایالت شهری داشتند به همین نام، یعنی «اوسیج». اوسیج‌ها مالک زمین‌های خود هم شناخته می‌شدند. با جوشیدن نفت از دل زمین به نظر می‌رسید اوضاع برای اوسیج‌ها خوب پیش می‌رود و بخت آنها بلند است چرا که با اکتشاف نفت و مواد معدنی در این زمین‌ها اوسیج‌ها حق امتیاز نفت و مواد معدنی داشتند. به عبارتی دیگر حالا اوسیج‌ها مردمانی ثروتمند بودند؛ به عبارت دیگر ثروتمندترین مردم ایالات متحده حساب می‌شدند.

اسکورسیزی و روایت یک قتل عام

لااقل برای اوسیج‌هایی که بعد از سرازیرشدن ثروت کشته شدند معلوم شد پول لزوما خوشبختی نمی‌آورد حتی ممکن است پول پای مرگ را زودتر از آنچه باید به قصه آدم‌ها باز کند. بعد از بازشدن درهای ثروت به روی اوسیج‌ها همزمان صدای چرخش در دیگری هم روی پاشنه به گوش رسید. مرگ از راه رسید و تعداد زیادی از اوسیج‌ها به قتل رسیدند و پای FBI به ماجرا باز شد. درباره این حوادث وحشت‌انگیز کتابی وجود دارد به اسم قاتلین ماه گل به قلم دیوید گلن. مجله تایم این کتاب را در فهرست کتاب‌‌های برتر غیرداستانی خود قرار داده است. مارتین اسکورسیزی برای ساخت فیلم قاتلان ماه کامل به سراغ این کتاب رفته است و از آن استفاده کرده است. آنچه اهالی سینما منتظر آن هستند اکران فیلمی است که یکی از وحشت‌انگیزترین مجموعه قتل‌های تاریخ آمریکا را روایت می‌کند؛ روایتی با هنر مارتین اسکورسیزی و با حضور بازیگرانی مثل رابرت دنیرو و دی کاپریو، برندن فریزر ، جسی پلمونس و لیلی گلداستون. نکته جالب توجه دیگر اینکه دی کاپریو علاوه بر بازی در فیلم، تهیه‌کننده فیلم قاتلان ماه کامل هم بوده است.

بازیگری که فیلمنامه قاتلان ماه کامل را تغییر داد

نویسنده فیلمنامه قاتلان ماه کامل اریک راث است او در مصاحبه با مجله ورایتی گفته است که در ابتدا تلاش کرده بود کاملا به کتاب اصلی وفادار بودم و قریب 5 سال هم روی فیلمنامه کار کردم. دی کاپریو اما در مورد فیلمنامه نظر متفاوتی داشت و دیالوگ بین نویسنده و این بازیگر نهایتا منجر به یک توافق دو طرفه می‌شود. ابتدا هم قرار بوده است لئوناردو دی کاپریو در نقش مأمور FBI در فیلم ظاهر شود که این تصمیم تغییر می‌کند و دی کاپریو را در نقش برادرزاده یکی از قاتلان این قتل‌های سازماندهی شده می ببینیم.

دی کاپریو و دنیرو در فیلم قاتلان ماه کامل

سوال مهم دیکاپریو مسیر ساخت فیلم را تغییر داد

فیلم قاتلان ماه کامل بیست و ششمین فیلم بلند اسکورسیزی و ششمین همکاری دیکاپریو و این کارگردان افسانه‌ای است. جایی که دیکاپریو فراتر از یک سوپراستار در فیلم ایفای نقش کرده است. میتوان گفت او با پرسیدن درست ترین سوال ممکن از مارتین اسکورسیزی مسیر روایت فیلم را تغییر داده و اساسا در این سوال و جواب فیلم بافت و ساخت بهتری پیدا کرده است. برای فهم بهتر این موضوع اجازه بدهید کمی به عقب برگردیم زمانی که اسکورسیزی و اریک راث فیلمنامه ای را در نظر داشتند که نقطه روایتش بیشتر در اداره تحقیقات متمرکز بود. به نظر میرسد این دو در ابتدا قصد داشتند به مثاله یک ماجرای جنایی پازل در هم قتلها را در مسیر دید مخاطب قرار دهند و سلسله عملیات پلیسی گره‌گشایی داستان را به عهده داشته باشد.

در طرح اولیه دیکاپریو هم بنا بود نقش تام وایت، محقق اصلی ماجرا را بازی کند. بعدتر دیکاپریو در یک گفتگوی مهم از اسکورسیزی پرسیده بود قلب این داستان کجا است؟ برای پاسخ به این سوال اسکورسیزی با اوسیجها ارتباط بیشتری گرفت و معاشرت با آنها را آغاز کرد تا در مورد تاریخ، مبارزت آنها و چالشهایشان مسائل بیشتری درک کند.‌ نقطه عطف درخشان ماجرا همینجا اتفاق افتاد. از یک سمت سابقه درخشان اسکورسیزی و توانایی او در ارائه ظرائف انسانی کاراکترها و تفسیرهای اجتماعی درخشان و از طرف دیگر جوهره انسانی روایت که حالا برای اسکورسیزی آشکارتر میشد. نتیجه تغییر مسیر فیلم قاتلان ماه کامل بود و پنجره روایت به جای آنکه صرفا در دفتر تحقیقات باز شود جوهره انسانی اوسیجها را هم در بر گرفت؛ مردمی که برای تاب آوری و ادامه زندگی انعطاف به خرج دادند و تلاش بسیاری کردند.

به این صورت ما با اثری روبرو هستیم که علاوه بر قدرت کارگردانی اثری وامدار قدرت همدلی و توانایی شنیدن او است؛ جایی که فوق ستاره‌ای مانند دی کاپریو درست ترین سوال را می پرسد، اسکورسیزی به بهترین صورت برای آن پاسخی پیدا می کند.

‌قاتلان ماه کامل، اولین فیلمی که این 3 ستاره همزمان در آن هستند

این هفتمین بار است که دی کاپریو جلوی دوربین اسکورسیزی رفته است و یازدهمین باری که دنیرو برای اسکورسیزی بازی می کند. دو ستاره هالیوودی این ماجرا یعنی دنیرو و دی کاپریو هم قبلا 4 بار همبازی بوده‌اند و البته قاتلاه ماه کامل بالاخره نقطه‌ای است که هر سه ستاره نامدار در آن هم را ملاقات کردند و شاهد فیلمی خواهیم بود که اسکورسیزی، دنیرو و دی کاپریو در آن همزمان حضور دارند. نکته جالب این ماجرا آن است که اساسا دنیرو کاشف استعداد دی کاپریو بود. او در فیلم This Boy's Life در سال 1993 توجهش به بازی لئوناردوی جوان جلب شد و او را به اسکورسیزی معرفی کرد و این سرآغاز همکاری بلند مدت آقای کارگردان و ستاره ای به اسم دی کاپریو شد.

فیلم قاتلان ماه کامل

قاتلان ماه کامل کامل در کن 2023

اسکورسیزی و فیلم قاتلان ماه کامل به کن رفتند؛ اما در بخش غیر رقابتی. این حضور برای جشنواره فیلم غنیمت بود اما مسئولان جشنواره بیشتر از این می‌خواستند. تیری فرمو مدیر جشنواره کن گفته بود امیدوار است اسکورسیزی راضی شود تا فیلم در بخش اصلی جشنواره نمایش داده شود و با بقیه فیلم‌های مهم این جشنواره رقابت کند. اتفاقی که البته نیفتاد و فیلم در همان بخش غیر رقابتی در افتتاحیه به نمایش در آمد.

‌دی کاپریو: این فیلم یک شاهکار است

دی کاپریو سال‌هاست در سطح اول سینمای جهان کار کرده و بازیگر پرکاری محسوب می‌شود. او بعد از پایان فیلمبرداری فیلم قاتلان ماه کامل گفته بود این فیلم یک شاهکار از آب درآمده است. با توجه به سابقه او باید این حرف را جدی گرفت. احتمالا علاقمندان سینما پس از اکران فیلم، از تجربه تماشای فیلم به عنوان تماشای یک شاهکار یاد خواهند کرد.

رابرت دنیرو و احتمال سومین اسکار با قاتلان ماه کامل

رابرت دنیرو چهره شناخته شده دنیای سینما تا کنون 11 بار با فیلم‌های مختلف طعم درخشش و تحسین را در عرصه اسکار چشیده است و دو بار هم برنده این جایزه بوده است. رابرت دنیرو در فیلم اخیر اسکورسیزی یعنی قاتلان ماه کامل بخت زیادی برای دریافت جایزه بزرگ اسکار برای بار سوم دارد. گمانه زنی ها حاکی از هستند که این فیلم پس از فیلم اوپنهایمر امسال بخت دوم جایزه اسکار است و در در رتبه بعدی فیلم باربی قرار دارد.

آیا می‌دانستید؟

 • جورج کلونی قبل از روی کار آمدن مارتین اسکورسیزی به عنوان کارگردان، علاقه خود را برای کارگردانی یک اقتباس سینمایی از کتاب غیرداستانی دیوید گرن، "قاتلان ماه کامل" ابراز کرده بود.
 • مارتین اسکورسیزی گفته بود وقتی اثر دیوید گرن یعنی قاتلان ماه کامل را برای اولین بار خواندم، همانجا فهمیدم من این داستان را حتما روزی به فیلم تبدیل خواهم کرد. او چند ساعت با رئیس بازماندگان اوسیج ها هم حرف زد و مذاکره کرد تا در فیلمبرداری و ساخت فضای زمانی فیلم به او کمک کنند.
 • از سال 2017 همه حدس میزدند که رابرت دنیرو در این فیلم بازی خواهد کرد. اتفاقی که اسکورسیزی آن را با پستی در اینستاگرامش تایید کرد و مشخص دنیرو در این فیلم نقش دیوید هیل را خواهد داشت.
 • در سال 2007 وقتی مارتین اسکورسیزی جایزه اسکار را برنده شد در سخنرانی اش اعلام کرد دوست دارد برای دوازده سال دیگر هم با دی کاپریو کار کند و این اتفاق البته بیشتر هم افتاد؛ شاهدش شاهکاری به اسم قاتلان ماه کامل.
 • زمان فیلم 3 ساعت و بیست دقیقه است.
 • لی لی گلدستون در دوران شیوع کوید به فکر تغییر شغل بود. او در حین ثبت نام در دوره تحلیل داده بود و در حین وارد کردن اطلاعات حساب کاربری خود بود که ایمیل دعوت به ملاقات با اسکورسیزی به دست او رسید. نوتفیکیشن این پیام مسیر زندگی او را تغییر داد.

چه زمانی فیلم اکران شده است؟

فیلم قرار بود خیلی قبل‌تر از اینها ساخته و اکران شود. اما همه‌گیری ویروس کووید در روند کار وقفه ایجاد کرد. بالاخره اما کار تمام شد و آخرین سکانس‌های فیلم ماه کامل هم فیلمبرداری شد تا علاقمندان سینما منتظر باشند فیلم در اکتبر 2023 توسط پارامونت پیکچرز و اپل توی وی پلاس به دستشان رسید.‌

بازخوردهای مخاطبان فیلم در راتن تومیتوز

شاهکار جدید مارتین اسکورسیزی خیره کننده است و این حقیقت در اکثر بازخوردهای کسانی که فیلم را دیده‌اند معلوم است. آنچه در پی می‌آید بخشی از نظرات منتقدانی‌ است که فیلم را در سینما دیده‌اند و نظراتشان در سایت روتن تومیتوز انعکاس داده شده است:

 • کتی والش: اسکورسیزی همیشه یک فیلمساز پویا و نیروبخش بوده است و در اینجا نیز به همان اندازه که همیشه جسور بوده است. فیلم عمیقاً تکان دهنده است، در عین حال هشیار کننده و خشمگین. این به سادگی یک اثر شگفت انگیز است، یک شاهکار واقعی.
 • ماریانا نیل: از ابتدا تا انتها، «قاتلان ماه کامل» یک سینمای درخشان است: تاریک، متحرک، تأثیرگذار، قدرتمند و قطعاً باید تماشا کنید.
 • ریک رمانسیتو: صداقت حقیقتی در پشت چشمان بازیگر زن لیلی گلادستون وجود دارد که تراژدی فیلم جدید مارتین اسکورسیزی، «قاتلان ماه کامل» را زنده می کند.
 • مایکل کلری: مارتین اسکورسیزی از غرب آمریکا دیدن کرده است و هرگز مثل سابق نخواهد بود. او یک بوم بصری را پرده برداری می کند که خیره کننده است. بازیگری فوق العاده است. لیلی گلادستون در نقش مولی قلب و روح این فیلم است که اسکورسیزی یک حماسه بزرگ آمریکایی خلق کرده است.
 • جان اندرسون: [اسکورسیزی] به کشف و گسترش امکانات رسانه و جست و جوی روح خود ادامه می دهد. او با فراگیر شدن اپرای بزرگ، فیلمی را خلق کرده است که شبیه هیچ کاری نیست.

فیلم قاتلان ماه کامل را در ایران چطور ببینیم؟

در بستر VOD پلانو ما همواره تلاش کرده‌ایم مخاطب فارسی‌زبان بتواند همگام با مخاطب جهانی به فیلم‌های روز سینمای دنیا دسترسی پیدا کند. در پلانو میتوانید از تماشای آنلاین فیلم با کیفیت HD و دوبله فارسی لذت ببرید.

پلانو پیشنهاد می‌کند از روایت پادکست چنل بی در ارتباط با این اتفاق هم غافل نشوید. علی بندری در اپیزود «عصر وحشت در اوکلاهاما» در پادکست چنل بی به سراغ این حادثه رفته است و روایتی نفس‌گیر از این تراژدی ارائه کرده است.

 • ژانر فیلم چیست ؟
 • فیلم در ژانر تاریخی جنایی ساخته شده است.

 • کشور سازنده فیلم کدام است؟
 • فیلم در کشور آمریکا تولید شده است.

 • کدام بازیگران معروف در فیلم حضور دارند؟
 • رابرت دنیرو و لئوناردو دیکاپریو بازیگران اصلی آن هستند.

 • کارگردان فیلم چه کسی است؟
 • مارتین اسکورسیزی فیلم را ساخته است.

 • فیلم های معروف دیگر کارگردان چیست؟
 • راننده تاکسی، ایرلندی، گاو خشمگین و تنگه وحشت از فیلمهای مهم کارگردان هستند.

 • شرکت سازنده فیلم کدام است؟
 • شرکت سازنده سیلیکا پروداکشنز و اپن وی پروداکشنز است.

 • کدام شرکت فیلم را پخش می کند؟
 • کمپانی پارامونت انتشار فیلم را بر عهده دارد.

 • زمان فیلم چند دقیقه است؟
 • زمان فیلم سه ساعت و بیست و شش دقیقه است.

 • محل فیلمبرداری کجاست؟
 • فیلم در ایالت اوکلاهما آمریکا فیلمبرداری شده است.

 • آیا فیلم بر اساس رمانی خاص ساخته شده است؟
 • بر اساس کتابی به همین نام نوشته دیوید گرن ساخته شده است.

 • آیا فیلم براساس داستانی واقعی‌ است؟
 • بر اساس اتفاقاتی واقعی در ایالت اکلاهما قصه فیلم نوشته شده است.

  فیلم‌های مرتبط با قاتلان ماه کامل

  دیدگاه‌ها
  دریافت اعلان notif

  مـی‌خــواهیــد در جـریـــان به‌روزترین اخبار سینما باشید؟