فیلم وانکا (Wonka‌) اسپین آف فیلم چارلی و کارخانه شکلات‌سازی‌ اوست که در آن تیموتی شالامی نقش ویلی وانکا را بازی می‌کند. داستان فیلم به سراغ ماجرای ملاقات ویلی وانکای جوان و ملاقات او با اومپا لوپا رفته است.‌ کارگردان فیلم‌ wonka 2023 پل کینگ است و در آن ستارگانی مانند تیموتی شالامی، اولیویا کلمن و هیو گرانت بازی کرده اند. فیلم وانکا در تاریخ 24 آذر 1402 (15 دسامبر 2023) توسط برادران وارنر اکران خواهد شد.

فیلم وانکا؛ داستان ماجراجویی‌های ویلی وانکا

فیلم وانکا به کارگردانی پل کینگ محصول 2023 آمریکا است که به زودی انتشار خواهد یافت. این فیلم در گونه خانوادگی، درام و ماجراجویی قرار می‌گیرد و پیش درآمدی است بر رمان چارلی و کارخانه شکلات‌سازی نوشته رولد دال که در 1964 انتشار یافت.‌

در حقیقت فیلم وانکا بر اساس زندگی یکی از شخصیت‌های اصلی رمان به نام ویلی وانکا ساخته شده است و بر زندگی او در جوانی تمرکز دارد. این فیلم فانتزی و موزیکال را شرکت وارنر بروس پیکچرز در اواخر پاییز 2023 به صورت اکران محدود منتشر خواهد کرد و اکران جهانیش متعاقبا اعلام خواهد شد.

تیموتی شالامی ( ویلی وانکا)، سالی هاوکینز ( مادر ویلی)، هیو گرانت (اومپا لومپا)، روان اتکینسون (کشیش) و اولیویا کولمن در آن به ایفای نقش می پردازند.

تیموتی شالامی در فیلم وانکا

وانکا و دوستانش اومپا لومپاها‌

داستان فیلم وانکا در مورد ویلی وانکا است و در زمانی روی می دهد که وانکای جوان هنوز صاحب کارخانه شکلات‌سازی نشده بود.‌ او و مادرش در کاراوان کولی‌ها زندگی می‌کردند و مادرش از کودکی‌های ویلی و عشقش به شکلات برایش می‌گفت. وانکا برای مدتی آن جا را ترک می‌کند و وقتی بازمی‌گردد متوجه می‌شود که کاراوان آن‌ها در جنگ آتش گرفته است و آدم‌ها آنجا را ترک کرده‌اند.‌ وانکای جوان تصمیم می‌گیرد به سفر و ماجراجویی برود و در نخستین ماجراجویی‌هایش با اومپا لومپاها برخورد می‌کند.

‌چارلی و کارخانه شکلات‌سازی

داستان چارلی و کارخانه شکلات‌سازی از یک رمان به همین نام آغاز می‌شود که رولد دال در 1964 آن را نگاشته است. ویلی وانکا شخصیت اصلی داستان، رییس کارخانه شکلات‌سازی بود که بهترین شکلات‌های دنیا را تولید می‌کرد و کسانی که در کارخانه مشغول به کار بودند آدم‌هایی کوتاه قد و با ظاهر عجیب به نام اومپا لومپاها بودند.‌

او در شکلات‌ها پنج بلیط طلایی می‌گذارد تا هر که شانس این را داشت تا برگه‌ها را پیدا کند به تور کارخانه عجیب وانکا برود و درب کارخانه برای نخستین بار به روی بازدید کننده‌ها باز شود.

بر اساس این رمان در سال 1971 فیلمی با نام ویلی وانکا و کارخانه شکلات‌سازی Willy Wonka And The Chocolate Factory به کارگردانی مل استورات ساخته شد که جین وایلدر در آن نقش ویلی وانکا را بازی می‌کرد.‌

سال‌ها بعد در 2005 تیم برتون نسخه سینمایی دیگری از این رمان را ساخت که نامش چارلی و کارخانه شکلات‌سازی Charlie And The Chocolate Factory است و شرکت توزیع‌کننده آن همانند فیلم وانکا، برادران وارنر است. در این نسخه، جانی دپ به عنوان شخصیت ویلی وانکا به ایفای نقش پرداخت.‌ این فیلم در گیشه موفقیت بالایی داشت و شاید همین دلیل خوبی است که برادران وارنر بار دیگر به سوی این رمان جذاب بروند و روی شخصیت ویلی وانکا کار کنند.‌

فیلم وانکا با حضور تیموتی شالامی

تیموتی شالامی در فیلم وانکا

تیموتی هال شالامی (Timothée Hal Chalamet) بازیگر جوان و با استعداد آمریکایی است. او پس از بازی در چند مجموعه تلویزیونی، اولین حضور سینماییش را با فیلم کمدی درام مردان، زنان و کودکان (Men, Women And Children) تجربه کرد. سپس در فیلم میان ستاره‌ای (Interstellar) در 2014 در نقش تام جوان، پسر خانواده ایفای نقش کرد.‌

او با بازی در درام عاشقانه‌ی مرا با نامت صدا کن Call Me By Your Name به شهرت جهانی دست یافت. دیگر نقش پراهمیت او در فیلم تل ماسه Dune در 2021 بود که نقش اول فیلم را در آن به عهده داشت.

خیلی از رسانه‌ها از او به عنوان نماد مد و جذابیت یاد می‌کنند و طرفداران زیادی در میان نوجوانان دارد. شالامی برای فیلم مرا با نامت صدا کن نامزد دریافت جایزه اسکار شد و در آکادمی هنرهای دراماتیک بریتانیا،بفتا نیز در شاخه ستاره نوظهور نامزد جایزه شد.

در فیلم وانکا او نقش اول را به عهده دارد و شخصیت وانکای جوان را بازی می‌کند. از عکس‌هایی که برای فیلم منتشر شده او را در لباسی شاد با کلاه شعبده بازی و پالتوی مخمل زرشکی بلند و عصا می‌بینیم. شمایلی که به ویلی وانکای تیم برتون شباهت زیادی دارد.

شالامی خود در مورد فیلم می‌گوید:

«این فیلم بسیار صمیمانه و نشاط آور است. به نظر من زندگی در بزرگسالی بسیار کسالت آور است اما یک هنرپیشه با نقش‌هایی متنوع همیشه یک زندگی هیجان‌انگیز دارد».

او در این فیلم هفت صحنه موسیقایی را اجرا کرد که برای او که تا پیش از این فیلم موزیکال کار نکرده بود چالش برانگیز بود اما به گفته خود او هنرپیشه باید از پس هر نقشی برآید.

شالامی در جایی هم عنوان کرد: «چیزی که اهمیت دارد طعم شکلات نیست بلکه آدم هایی است که شکلات‌هایتان را با آنها به اشتراک می‌گذارید» که به نظر می‌رسد بخشی از دیالوگ وانکا در فیلم باشد.

پل کینگ از پدینگتون تا Wonka 2023

پل کینگ کارگردان و نویسنده انگلیسی است که فعالیت حرفه‌ای خود را از دستیاری کارگردان در تلویزیون انگلیس آغاز کرد. سپس کاگردانی چند سریال کمدی تلویزیونی را بر عهده داشت.‌

بانی و بوفالو (Bunny And The Bull) در ژانر کمدی درام، محصول 2009 اولین فیلم سینمایی به کارگردانی پل کینگ است که برخی از منتقدین از لحاظ تم و مضمون آن را با فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک مقایسه می‌کنند.

او در 2014 فیلم معروف پدینگتون (Paddington) را نویسندگی و کارگردانی کرد که باعث شهرت جهانیش شد و نامزدی بفتا در شاخه بهترین فیلمنامه را برایش به ارمغان آورد. سه سال بعد دنباله آن را با همکاری سیمون فارنابی به رشته تحریر درآورد و کارگردانی کرد. این همکاری در فیلم وانکا نیز ادامه پیدا کرد و سیمون فارنابی و پل کینگ فیلمنامه وانکا را با کمک یکدیگر نگاشتند.

پل کینگ در دو فیلم پدینگتون، یک کمدی تر و تمیز و بدون لودگی و جوک‌های سطحی ارائه داد و فضایی مفرح و مطبوع برای بیننده به ارمغان آورد و نظر منتقدین را به خود جلب کرد.‌

از عکس‌ها و مصاحبه‌های منتشر شده اینگونه بر می‌آید که کارگردان بار دیگر در وانکا نیز یک کمدی موزیکال سرزنده با رنگ‌ها و تصاویر و لحظه‌های شاد برای مخاطب خلق کرده است.

‌بیشتر بدانیم

 • تام هالند و تیموتی شالامی نامزدهای نهایی نقش ویلی وانکا بودند که در نهایت شالامی برای ایفای این نقش انتخاب شد.
 • تیموتی شالامی در نقش ویلی وانکا در فیلم Wonka مجبور بود مقدار زیادی آبنبات و شکلات بخورد و این مسأله او را چندین بار در طول فیلمبرداری بیمار کرد.
 • پل کینگ کارگردان فیلم سر صحنه های فیلمبرداری آنقدر شکلات خورده بود که 50 پوند اضافه وزن پیدا کرد
 • یک شایعه میگفت فیلم بر اساس کتابی با اسم چارلی و آسانسور شیشه‌ای بزرگ (Charlie and the Great Glass Elevator) ساخته شده است.

‌فیلم وانکا را کجا ببینیم؟

فیلم سینمایی موزیکال و فانتزی وانکا را می‌توانید پس از انتشار نسخه با کیفیت در پلانو با کیفیت HD به صورت آنلاین تماشا کنید و با دنیای شکلاتی آن، لحظاتی از زندگی‌تان را شیرین کنید. همراه با پلانو از تماشای آنلاین فیلم لذت ببرید.

 • ژانر فیلم چیست؟
 • فیلم در ژانر خانوادگی، درام و ماجراجویی قرار می‌گیرد.

 • کشور سازنده فیلم کدام است؟
 • کشورسازنده فیلم امریکا است.

 • کدام بازیگران معروف در فیلم حضور دارند؟
 • تیموتی شالامی، سالی هاوکینز ، هیو گرانت و روان اتکینسون از بازیگران معروف آن هستند.

 • کارگردان فیلم چه کسی است؟
 • پل کینگ کارگردان ونکا است.

 • فیلم های معروف دیگر کارگردان چیست؟
 • بانی و بوفالو، پدینگتون و پدینگتون 2 از فیلمهای معروف این کارگردان هستند.

 • آیا تماشای فیلم محدودیت سنی دارد؟
 • فیلم محدودیت سنی ندارد.

 • آیا فیلم خانوادگی است؟
 • فیلم را می‌توان با خانواده تماشا کرد.

 • کدام شرکت فیلم را پخش می کند؟
 • وارنر بروس پیکچرز شرکت توزیع کننده فیلم است.

 • آیا فیلم بر اساس رمانی خاص ساخته شده است؟
 • داستان فیلم بر اساس شخصیت اصلی رمان چارلی و کارخانه شکلات سازی نوشته رولد دال الهام گرفته شده است.

  فیلم‌های مرتبط با وانکا

  دیدگاه‌ها
  دریافت اعلان notif

  مـی‌خــواهیــد در جـریـــان به‌روزترین اخبار سینما باشید؟