فیلم پسر و ماهیخوار The Boy and the Heron 2023

پسر و ماهیخوار

The Boy and the Heron 2023
None/10
3 مناسب برای بالاتر از 12 سال

انیمه پسر و ماهیخوار (The Boy and the Heron) به کارگردانی هایائو میازاکی در ژانر ماجراجویی و درام، روایت رشد و تعالی پسری است که از طریق ملاقات با دوستان، عمو و در نهایت یک پرنده ماهیخوارِ سخنگو کاراکتر و شخصیت رشد یافته‌ای پیدا میکند. ملاقات او با مرغ ماهیخوار (حواصیل) سخنگو او را به دنیایی جادویی میبرد که همین نقطه عطف ماجرا هم میشود. ‌این انیمیشن ابتدا «چطور زندگی میکنی؟» نامگذاری شد و بعدتر میازاکی به جای how do you live اسم دیگری را برای این انیمیشن انتخاب کرد: «The Boy and the Heron».

انیمه پسر و ماهیخوار؛ جادوی خداحافظی میازاکی

انیمه پسر و ماهیخوار ابتدا داستان پسری است که در طی مسیری بنا است رشد روحی را تجربه کند. این نوجوان با برخی از دوستان و عمویش ملاقات می‌کند و هر کدام از این اتفاقات تاثیری در نگاه و دید او دارد. نقطه عطف ماجرا برج متروکه‌ای است که او آن را پیدا می‌کند، برجی که در آن با مرغ ماهیخواری سخنگو دمخور میشود و همین نقطه ورود به دنیایی جادویی است. این انیمیشن ابتدا «چطور زندگی میکنی؟» نامگذاری شد و بعدتر میازاکی به جای how do you live اسم دیگری را برای این انیمیشن انتخاب کرد: «The Boy and the Heron».

انیمه پسر و ماهیخوار به کارگردانی هایائو میازاکی

میازاکی مرد افسانه‌ای ژاپنی

برای طرفداران دنیای فیلم و انیمیشن نام میازاکی به تنهایی کافی است تا کارهای او را در صدر فهرست تماشای خود قرار دهند، کارگردان و انیمه ساز نام آشنای ژاپنی که او را با کارهای ماندگاری مثل شهر اشباح میشناسیم.

دنیای انیمه و کارتون بدون میازاگی چیزهای زیادی کم داشت. او که در سال 1941 به دنیا آمد از برجسته ترین کارگردانان و داستان نویسان دنیای انیمیشن و پویانمایی است. رد هنر جادویی او را در بسیاری از خاطرات و انیمه های جاودان دیده می‌شود. آن شرلی با موهای قرمز و گالیور تنها مشت نمونه خروارند. کارهایی مثل انیمه شهر اشباح آنقدر موفق ظاهر شدند که در بین برترین‌های تاریخ IMDB قرار گرفتند. Princess Mononoke از دیگر کارهای فراموش نشدنی او است.

میازاکی و ساخت یک دقیقه انیمیشن در ماه

میازاکی کار ساخت این انیمیشن را در سال 2015 آغاز کرد، آن هم زمانی که هنوز هیچ چراغ سبزی برای ساخت این انیمه به صورت رسمی از هیچ کمپانی دریافت نکرده بود. او دوست داشت در سال 2020 کار به پایان برسد و همزمان با بازیهای المپیک زمستانی توکیو اکران شود، اتفاقی که با توجه به همه گیری بیماری در سطح جهان به تعویق افتاد. بعدتر در دسامبر 2019 اعلام شد که او این انیمه بعد از 3 سال و نیم کار تنها 15 دقیقه پیشرفت داشته است. تهیه کننده انیمیشن پسر و ماهیخوار یعنی توشیو سوزوکی گفته بود برنامه ریزی آنها 5 دقیقه انیمیشن در ماه است، یعنی 60 دقیقه در سال. سرعت میازاکی و وسواس او البته کار را به یک دقیقه انیمیشن در ماه رساند.‌

خداحافظی با جادوگر ژاپنی یا سلامی دوباره؟

بر اساس شنیده‌ها انیمیشن The Boy and the Heron آخرین کار این کارگردان نابغه ژاپنی است و آن را به عنوان هدیه به نوه‌اش تقدیم کرده است. در حین ساخت اثر عوامل فیلم نگران بودند که مبادا عمر میازاکی به پایان این انیمه قد ندهد، اتفاقی که خوشبختانه نیفتاد و این جادوگر دنیای انیمه توانست کار را به پایان برساند. (به روزرسانی: برخی اخبار از تغییر تصمیم میازاکی خبر میدهند و بنا است او باز هم انیمه هایی با امضای مخصوص خود بسازد)

انیمیشنی بدون تبلیغ

به جز پوستر رسمی فیلم هیچ تبلیغ دیگری در کار نیست. همین یک جمله احتمالا کار خود را خواهد کرد و علاقمندان به تماشای انیمیشن خواهند نشست: آخرین اثر استاد افسانه‌‌ای ژاپنی

پای یک رمان هم در میان است

انیمه پسر و ماهیخوار با نگاه به رمان قدیمی ژاپنی با همین اسم ساخته شده است. رمانی به قلم Genzaburô Yoshino که در سال 1937 نوشته شد. او ویراستار و نویسنده ادبیات کودکان است که به عنوان فیلمنامه نویس در انیمه The Boy and the Heron حضور دارد.

انیمه پسر و ماهیخوار را چطور ببینیم؟

پس از انتشار نسخه با کیفیت اثر میتوانید آن را در سایت پلانو با دوبله فارسی و کیفیت HD ببیند. همراه با پلانو از تماشای آنلاین انیمه لذت ببرید یا آن را از طریق اپ پلانو دانلود کنید.

فیلم‌های مرتبط با پسر و ماهیخوار

دیدگاه‌ها
دریافت اعلان notif

مـی‌خــواهیــد در جـریـــان به‌روزترین اخبار سینما باشید؟