آرن فرزند یکی از بزرگان سوئد در قرن دوازدهم میلادی، در یک معبد آموزش می‌بیند و به جنگ‌­های صلیبی عازم می‌شود تا به عنوان شوالیه در راه خدا و مسیح مبارزه کند، شاید گناه عشق ممنوعه‌اش بخشیده شود.

فیلم شوالیه دلاور: تاوان عشق

فیلم آرن: شوالیه دلاور Arn: The Knight Templar در سال 2008 به عنوان محصول مشترکی از کشورهای سوئد، دانمارک، نروژ، فنلاند و آلمان تولید شد.

این فیلم حماسی اکشن و ماجراجویی، داستان ادیسه‌وار شوالیه­‌ای سوئدی در دوران قرون وسطی و جنگ­‌های صلیبی را روایت می­‌کند.

پیتر فلینث این فیلم را ابتدا در دو قسمت با نام­‌های شوالیه معبد و پادشاهی در انتهای راه، ساخت ولی بعد در اکران جهانی و آمریکا، این دو فیلم با یکدیگر ترکیب شد و به نام شوالیه معبد اکران شد.

فیلمنامه این فیلم بر اساس دو کتاب اول از سه­‌گانه (صلیبی) نوشته یان گیوتوسط هانس گانارسن نوشته شد.

در این سه‌گانه، گیو تاریخ واقعی قرن دوازدهم میلادی در سوئد و برخی وقایع جنگ­‌های صلیبی را در قالب داستان شوالیه‌ای خیالی به نام آرن روایت می‌­کند.

بازیگران اصلی این حماسه سوئدی: یوآخیم نتروکویست (آرن مگنوسون)، سوفیا هلین (سیسیلیا آلگوتسداتر)، استلان اسکاشگورد (بیرگر بورسا- دایی آرن)، مایکل نیکویست (مگنوس فولکسون، پدر آرن) هستند.

سفری پرماجرا در دل جنگ­‌های صلیبی

در میانه­‌های قرن 12 میلادی آرن فرزند مگنوس فولکسون نجیب‌­زاده‌­ای سوئدی از خاندان فولکونگ، بعد از قتل پدرش توسط دایی­ بیرگر نجات یافته و به صومعه­‌ای در دانمارک برده می‌­شود تا یک راهب شود.

او بعد از آشنایی با برادر گیلبرت که قبلا شوالیه معبد بود، به رموز مبارزه با شمشیر و اسب­‌سواری آشنا شد و بنا به گفته برادر گیلبرت، درست است که او راهب نشد ولی سرنوشتش خدمت به خداست.

ارن بعد از مدتی به زادگاهش بازگشت، جایی که جنگ قدرت میان دو خاندان مدعی پادشاهی بالا گرفته است. او در این میان به دوستش برای کشتن پادشاه کمک کرد و بعد به دلیل همین کار، او و نامزدش سیسیلیا به داشتن روابط نامشروع تکفیر شدند.

سسیلیا به صومعه و ارن به کفاره گناهش به عنوان شوالیه معبد به سمت اورشلیم برای جنگ­‌های صلیبی فرستاده شد.

سفری سخت و طاقت فرسا و پرحادثه برای ارن آغاز شد تا پیش­بینی برادر گیلبرت محقق شود.

سه­‌گانه‌­ای برای روایت تاریخ سوئد

یان گیو Jan Guillou نویسنده سوئدی و خالق شخصیت کارل همیلتون در مجموعه کتاب­‌های جاسوسی جنگ سرد است. از این شخصیت، فیلم انتقام Vendetta تولید سال 1995 از تلویزیون ایران به صورت مینی سریال پخش شد.

گیو بعد از پایان این مجموعه داستان­‌ها، قدم به وادی حماسه و تاریخ گذاشت. او با توجه به پایان جنگ سرد و فروپاشی شوروی و توجه سینمای غرب به تراشیدن دشمنی جدید برای غرب، سعی کرد با جو موجود همراه شود.

گیو در این فضا بر آن شد که نقبی به جنگ‌­های صلیبی و مبارزات قدیمی جنگجویان مسلمان- مسیحی بزند.

از آنجایی که او برای مخاطب سوئدی کتاب می­‌نوشت و سوئد نقش پررنگی در جنگ­‌های صلیبی نداشت،با ساختن شخصیتی خیالی به نام ارن و روایت داستانی پرشاخ و برگ در سوئد قرن دوازدهم، سوئدی­‌ها را به شوالیه­‌های معبد و جنگجویان صلیبی پیوند داد.

این فیلم روایت دو کتاب از مجموعه چهار کتابی است که بر اساس این شخصیت و پسرش نوشته شد.

پرخرج­ترین فیلم اسکاندیناوی

فیلم تولید بسیار گران­قیمتی از آب درآمد و نزدیک به 30 میلیون دلار خرج برداشت. این فیلم گران­‌ترین فیلم تاریخ سینمای منطقه اسکاندیناوی بود.

منتقدان، داستان فیلم را داستانی جذاب و پر تلاطم ارزیابی کرده که مخاطب را خسته نمی­‌کند. آن­ها لوکیشن­‌های انتخابی توسط کارگردان را ستودند و صحنه­‌های نبرد را جذاب و قانع‌کننده توصیف کردند.

بازی بازیگران بخصوص بازیگران بین‌­المللی فیلم نظیر استلان اسکاشگورد دلنشین و استادانه است. نقش­‌های اصلی به خوبی عشق، معصومیت و دلاوری شخصیت­‌ها را به نمایش گذاشتند.

فیلم در وبسایت­‌های نقد فیلم نظیر راتن­تومیتوز 61 درصد از نظرات را مثبت به دست آورد و در وبسایت IMDB هم امتیاز 6.6 نشانه­‌ای از رضایت نسبی بینندگان فیلم بود.

کارگردان دانمارکی راوی حماسه سوئدی

پیتر فلینث کارگردان دانمارکی پس از فروش و موفقیت کتاب­‌های گیو، برای ساختن فیلمی بر اساس کتاب­‌ها پیش­قدم شد.

او که از سال 1993 به سینما وارد شده بود پیش از این با فیلم جنایی تلویزیونی والندر: مغز متفکر Wallander: Mastermind شناخته شده بود.

آخرین فیلم فلینث در سال 2022 با نام دربرابر یخ Against the Ice داستان واقعی کاشفان گرینلند اکران شد. این فیلم را نیز می­‌توانید در پلانو تماشا کنید.

فیلم حماسی دراماتیک آرن:شوالیه معبد Arn: The Knight Templar را چگونه آنلاین تماشا کنیم؟

برای تماشای آنلاین فیلم حماسی آرن:شوالیه دلاور با VOD پلانو همراه شوید. داستان آرن جنگجوی صلیبی را در پلانو با کیفیت HD و دوبله فارسی تماشا کنید و از سفر پرحادثه او و تاوانی که برای عشقش داد، مطلع شوید.

فیلم‌های مرتبط با شوالیه دلاور

دیدگاه‌ها
دریافت اعلان notif

مـی‌خــواهیــد در جـریـــان به‌روزترین اخبار سینما باشید؟