«شاهین مالت» با عنوان اصلی « The Maltese Falcon» فیلمی نوآر است که در سال 1941 ساخته شد. این فیلم پلیسی روایت ماجرای گروهی است که در پی بدست آوردن شاهینی هستند که ارزش بسیاری دارد و برای دست یافتن به آن هر نوع فریبی را مجاز می‌شمارند. از تماشای آنلاین این فیلم در پلانو لذت ببرید.

فیلم شاهین مالت، یک نُوار پر پیچ‌وخم کلاسیک

فیلم شاهین مالت، The Maltes Falcon تولید سال 1941 در گونه نوآر جنایی و رازآلود قرار می‌گیرد. جان هیوستون در اولین تجربه کارگردانی این فیلم را نویسندگی و کارگردانی کرده‌است. فیلم اقتباسی خوب از رمانی جنایی به همین نام از داشیل همت است که حق تولید نسخه سینماییش را به کمپانی برادران وارنر فروخت و شرکت تولیدکننده فیلم در آمریکا شد.

همفری بوگارت (ساموئل اسپید)، مری استور (بریجید اوشانسی)، گلدیز جورج (ایوا آرچر) و پیتر لور (جوئل کایرو) از بازیگران این فیلم هستند.‌

شاهین مالت چیست؟

شاهین مالت ظاهرا مجسمه‌ای از جواهر به جا مانده از جنگ‌های اسپانیا بوده و از لایه‌ای سیاه پوشانده شده و این ماهیت پوشانده شدن سیاهی بر جواهر واقعی تعمیمی ‌به جوامع در پی ثروت نیز است که از لایه سیاه فساد و قتل و آز پوشیده شده‌اند.

در جستجوی قاتل

اسپید و آرچر اسم شرکتی کارآگاهی است که سم اسپید و مایلز آرچر در آن شریک هستند. این در حالی است که سم از مایلز خوشش نمی‌آید. در یک شب، زنی به نام خانم ووندرلی به شرکت می‌آید و به آن‌ها می‌گوید که فردی به نام ترزبی خواهرش را ربوده است. مایلز برای یافتن ترزبی می‌رود و در سیاهی شب به قتل می‌رسد. پلیس از سم اسپید به عنوان اولین مظنون به قتل بازجویی می‌کند و در حالی که همه‌ی نشانه‌ها به سمت سم بود او برای رفع اتهام خود قول می‌دهد خودش به جستجوی قاتل بپردازد و او را تحویل دهد. در ادامه قتل‌های دیگری نیز رخ می‌دهد و گره‌های زیادی ایجاد می‌شود که سم باید یکی یکی معماها را حل کند تا راز قتل‌ها را کشف کند.

اقتباس پر ماجرا از یک رمان جنایی‌

ساموئل داشیل همت Samuel Dashiell Hammett نویسنده آمریکایی داستان‌های کوتاه و رمان‌های جنایی و فیلمنامه‌نویس است. رمان شاهین مالت سومین و موفق‌ترین اثر ادبی اوست.‌همت ابتدا شاهین مالت را به شکل پاورقی در یک مجله چاپ کرد و بعدها آن را به شکل یک کتاب رمان منتشر کرد.

این رمان جنایی نظر استودیوی برادران وارنر را جلب کرد و آنها حق ساخت نسخه سینمایی این اثر را از همت خریدند. اولین تلاش برا اقتباس از شاهین مالت به کارگردانی روی دل روث چندان موفق نبود.‌‌پس از آن در سال 1936 کمپانی بار دیگر به سراغ رمان محبوب جناییش می‌رود و از روی آن فیلم کمدی معمایی ملاقات شیطان با بانو، Satan Met a Lady را می‌سازد که آن هم حتی با حضور ستاره فیلم‌های کلاسیک و برنده دو اسکار بازیگری، بت دیویس با استقبال مواجه نمی‌شود.‌

نهایتاً در سومین اقتباس، جان هیوستون تازه کار در کارگردانی توانست با هنرمندی یک فیلم درخشان و ماندگار از رمان خلق کند و موفقیت تجاری و هنری بزرگی را رقم بزند.

جان هیوستون، کارگردان کهنه کار سینمای کلاسیک

جان هیوستون، John Marcellus Huston کارگردان ،فیلمنامه‌نویس و بازیگر توانمند آمریکایی بود. او تعداد زیادی فیلم موفق از آثار سینمای کلاسیک در کارنامه‌ی کارگردانیش دارد. فیلم‌هایی چون شاهین مالت، گنج‌های سیرا مادره و مولن روژ از آثار درخشان این کارگردان هستند.

او در دوران شغلی خود 15 مرتبه نامزد دریافت جایزه از آکادمی اسکار شد که برای فیلم گنج‌های سیرا مادره برنده دو اسکار در شاخه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه شد.

او که تا پیش از شاهین مالت فیلمنامه‌نویس مشهوری بود، از برادران وارنر خواست تا اجازه دهند او در مقام کارگردان به سراغ رمان مورد علاقه‌اش شاهین مالت برود و اینگونه بود که با موافقت کمپانی، او کارگردانی شاهین مالت را به عهده گرفت و بهترین اقتباس سینمایی از رمان را ارائه داد.‌

همفری بوگارت افسانه‌ای در نقش سم اسپید

همفری دی فارست بوگارت، Humphrey DeForest Bogart با نام مستعار بوگی، هنرپیشه‌ی شهیر آمریکایی و برنده جایزه اسکار بود. این بازیگر جذاب و با استعداد در‌ فیلم ‌مطرحی چون کازابلانکا، کشتی افریکن کویین و سابرینا نقش‌آفرینی کرده‌است.

جان هیوستون قبل‌تر در فیلم سیرای مرتفع، High Sierra با همفری بوگارت همکاری کرده بود ازین‌رو تمایل داشت او را برای نقش سم اسپید انتخاب کند اما با مخالفت کمپانی برادران وارنر مواجه شد.‌

کمپانی می‌خواست جرج رفت، George Raft بازیگر و رقصنده‌ی جذاب آمریکایی‌ را برگزیند او در فیلم‌های گنگستری توانمند بود اما خوشبختانه خود جرج رفت حاضر نشد با یک کارگردان فیلم اولی همکاری کند و همفری بوگارت کبیر در نقش سم اسپید به تیم پیوست.

بوگارت، هنرپیشه محبوب هیوستون، بعدها با این کارگردان در فیلم‌های عبور از اقیانوس آرام، کی لارگو، گنج‌های سیرا مادره و کشتی افریکن کویین همکاری کرد و توانست برای فیلم کشتی افریکن کویین موفق، جایزه اسکار در شاخه بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کند.

ماجرای همکاری هیوستن و برادران وارنر

پیش از زمان ساخت فیلم «شاهین مالت» جان هیوستن یکی از بهترین فیلمنامه‌نویسان هالیوود بود و چند نامزدی اسکار هم در کارنامه داشت. هیوستن که سودای کارگردانی در سر داشت، از برادران وارنر خواست تا به او اجازه کارگردانی دهند. آن‌ها هم موافقت و حتی اعلام کردند هیوستن می‌تواند پروژه مورد نظرش را هم خودش انتخاب کند، منتها به شرطی که فیلمنامه بعدی‌ای که می‌نویسد تبدیل به یک فیلم حسابی شود.

او هم فیلمنامه‌ای برای آنها نوشت که در گیشه موفق بود و بعد از آن به او اجازه دادند فیلم مورد علاقه‌اش را بسازد.

حضور پدر هیوستن در فیلم شاهین مالت

ناخدای کشتی‌ای که نهایتا شاهین مالت را تحویل کارآگاه اسپید می‌دهد، «والتر هیوستن» پدر «جان هیوستن» است. جان پدرش را در دو فیلم دیگر هم کارگردانی کرد، از جمله در «گنج‌های سیرامادره» در سال 1948 که جان هیوستن به خاطر ساختش تنها اسکار تاریخ عمرش را گرفت.

شاهین مالت، آغازگر ژانر نوآر

واژه فرانسوی فیلم نوار به فیلم هایی اطلاق می‌شود که در آن یک سری ویژگی مشترک چون نورپردازی تیره و تار و پر از سایه روشن، لحن اندوهناک و حزن‌آلود، خیابان‌های تاریک و خلوت، زن اغواگر (فم فتال)، کارآگاه منزوی و بدبین، فضای مافیایی و درام جنایی وجود دارد.‌

این لحن و سبک فیلم تا اواخر دهه پنجاه نام مشخصی نداشت و وارد بحث‌های تخصصی سینما نشده بود. همچنین آسان نیست بگوییم این ژانر از کجا وارد سینما شد. با این حال فیلم شاهین مالت محصول 1941 یک فیلم پیشرو است که همه‌ی خصوصیاتی که برای یک فیلم نوآر در نظر گرفته‌ایم را داراست به همین خاطر خیلی از منتقدین اعتقاد دارند که این فیلم، اولین فیلم جدی نوآر است.‌ همفری بوگارت نیز از این فیلم تبدیل به نماد مرد منزوی فیلم‌های نوار شد.

افتخارات فیلم

شاهین مالت، شاهکاری از جان هیوستون و با درخشندگی همفری بوگارت موفقیت تجاری بزرگی را برای عوامل به همراه داشت. این فیلم با اختصاص بودجه 375 هزار دلاری توانست 1.5 میلیون دلار فروش جهانی داشته باشد.‌

دلیل دیگری‌ که فیلم با اقبال از سوی مخاطب عام ظاهر شد نمره چشمگیر 8 آن در IMDB است. این فیلم از نظر منتقدین نیز یک فیلم تحسین‌برانگیز است. در راتن تومیتوز از بین 111 نقد و بررسی امتیاز 99 درصد را از آن خود کرد و در متاکریتیک نمره 97 درصد را کسب کرد.‌

شاهین مالت در شاخه های بهترین فیلم، بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد و بهترین فیلمنامه نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

فیلم شاهین مالت، The Maltes Falcon را کجا ببینیم؟

این فیلم نوآر با حضور بازیگر توانا و افسانه‌ای سینما همفری بوگارت را در رسانه پلانو با بهترین کیفیت و دوبله شنیدنی مشاهده کنید. داستان پر کشش در کنار کارگردانی و بازی خوب، تجربه لذت‌بخشی برای شما رقم خواهد زد. پلانو رسانه اختصاصی شما است برای دسترسی به فیلمهای روز سینمای دنیا. با هر سلیقه سینمایی که داشته باشید پلانو سبد متنوعی از فیلمهای مختلف در ژانرهای گوناگون تدارک دیده است. طرفدار فیلمی مانند شاهین مالت باشید یا قاتلان ماه کامل را بپسندید، پلانو با افتخار میزبان شما است.

 • ژانر فیلم چیست؟
 • فیلم در ژانر درام، نوار و رازآلود قرار می‌گیرد.

 • نمره فیلم در سایت‌های معتبر چند است؟
 • شاهین مالت در IMDB نمره 8 را داراست. در راتن تومیتوز امتیاز 99 درصد و در متاکریتیک نمره 97 درصد را کسب کرده‌است.

 • کشور سازنده فیلم کدام است؟
 • این فیلم در آمریکا تولید شده‌است.

 • در چه جشنواره ‌ایی نامزد جایزه شده و یا احیانا تحسین شده است؟
 • شاهین مالت در شاخه‌های بهترین فیلم، بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد و بهترین فیلمنامه نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

 • کدام بازیگران معروف در فیلم حضور دارند؟
 • همفری بوگارت و مری استور و پیتر لور معروف‌ترین بازیگران آن هستند.

 • کارگردان فیلم چه کسی است؟
 • کارگردان فیلم شاهین مالت جان هیوستون است.

 • فیلم‌های معروف دیگر کارگردان چیست؟
 • کشتی افریکن کویین و گنج های سیرا مادره از فیلم‌های معروف هیوستون هستند.

 • آیا تماشای فیلم محدودیت سنی دارد؟
 • تماشای آن برای افراد بالای 12 سال مانعی ندارد.

 • آیا فیلم خانوادگی است؟
 • این فیلم را می‌توان با خانواده مشاهده کرد.

 • شرکت سازنده فیلم کدام است؟
 • برادران وارنر کمپانی سازنده فیلم است.

 • زمان فیلم چند دقیقه است؟
 • زمان فیلم شاهین مالت 101 دقیقه است.

 • آیا فیلم بر اساس رمانی خاص ساخته شده است؟
 • فیلم اقتباسی از رمان شاهین مالت اثر داشیل همت است.

  فیلم‌های مرتبط با شاهین مالت

  دیدگاه‌ها
  دریافت اعلان notif

  مـی‌خــواهیــد در جـریـــان به‌روزترین اخبار سینما باشید؟