فیلم تل ماسه 2 (Dune: Part Two) این فیلم دنباله، سفر اسطوره‌ای پل آتریدیس را بررسی می‌کند، او با چانی و فرمن‌ها متحد می‌شود و در مسیری انتقام‌جویانه علیه توطئه‌گرانی که خانواده‌اش را نابود کرده‌اند، قرار می‌گیرد. باید انتخاب کند بین عشق زندگی‌اش و سرنوشت جهان ، او تلاش می‌کند تا از آینده‌ای وحشتناک که تنها خودش می‌تواند پیش‌بینی کند، جلوگیری کند. تلماسه 2 به کارگردانی دنی ویلنوو در 11 اسفند 1 مارس 2024 اکران خواهد شد. او همچنین در نویسندگی هم مشارکت داشته است.برادران وارنر کار توزیع این اثر حماسی و علمی تخیلی را به عهده دارند. تل ماسه 2‌ (Dune: Part Two ) به محض انتشار در دسترس است، از رسانه پلانو با کیفیت HD ببینید و از تماشای آنلاین آن لذت ببرید.‌

فیلم تل ماسه 2؛ داستان سفر منجی

فیلم علمی تخیلی تل ماسه 2‌ Dune: Part Two تولید سال 2023 آمریکاست که در 11 اسفند 1 مارس 2024 اکران خواهد شد. خواهد شد. دنیس ویلنوو همانند بخش اول، کارگردانی فیلم را بر اساس فیلمنامه جان اسپیتز به عهده دارد. فیلم از کتابی به همین نام نوشته فرانک هربرت اقتباس شده است. ویلنوو فیلم، برادران وارنر ولجندری پیکچرز کمپانیهای تولید کننده فیلم هستند و برادران وارنر مالک حق پخش جهانی آن است.

تیموتی شالامی (پل آتریدیز)، ربکا فرگوسن (جسیکا اتریدیز)، خاویر باردم (استیلگر)، جاش برولین (گرنی هلاک)، استلان اسکاشگورد (ولادیمر هارکونن)، زن دایا(چانی)، استین باتلر (فیض-روثا) و فلورنس پیو (پرنسس ایرولان) بازیگران اصلی این فیلم پرستاره هستند.

تیموتی شالامی و زندیا در فیلم تل ماسه 2

پل آتریدیز در راه نجات بشریت

در انتهای قسمت اول دیدیم که پل آتریدیز و مادرش جسیکا به فریمن‌ها پیوسته‌اند تا هدف خود یعنی ایجاد صلح در سیاره آراکیس را تحقق بخشند. پل برای گرفتن انتقام از توطئه گرانی که خانواده و حکومت پدر او را نابود کردند، با چانی و فریمن‌ها متحد شده است. در جریان نبرد و تلاش برای بازپس‌گیری کنترل آراکیس، او باید ضمن انتخاب بین عشق و سرنوشت جهان، از آینده شومی که در انتظار بشریت است جلوگیری کند. آینده‌ای که فقط او می‌تواند پیش‌بینی کند.

دنیس ویلنوو و یک وسوسه قدیمی

دنیس ویلنوو Denis Villeneuve کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده کانادایی -فرانسوی است. او فعالیت سینمایی خود را از دهه 90 آغاز کرد . اولین فیلم بلند خود را در سال 2009 ساخت و با فیلم ویران شده نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد. این نامزدی راه او را به هالیوود هموار کرد و با فیلم تحسین شده زندانیان به علاقه‌مندان شناسانده شد.‌

ویلنوو بعد از کارگردانی دو فیلم روان‌شناسانه و جنایی دشمن و سیکاریو به عرصه فیلم‌های علمی تخیلی وارد شد. ورود و بلید رانر 2049 دو اثری بودند که باز هم با استادی ویلنوو ساخته شدند و توجه منتقدان و دوستداران این گونه پرطرفدار را به خود جلب کردند.

ویلنوو در فیلم‌هایش رویکردی انسان‌شناسانه دارد و به واسطه روایت علمی تخیلی از آینده دور یا ارتباط با موجودات فضایی، سعی در نقب‌زدن به روح و روان انسان دارد. فیلم‌های علمی تخیلی او گرچه با مظاهر آینده‌نگرانه همراه هستند ولی بیان خودنمایانه‌ای ندارند و آرام و با طمأنینه پیش می‌روند.

ساخت فیلمی بر اساس کتاب تل ماسه از وسوسه‌های قدیمی ویلنوو بود. محتوای کتاب و رویکرد فرانک هربرت نویسنده فیلم کاملأ با روحیات او سازگار است.

‌ویلنوو از سال 2016 پیش تولید فیلم را آغاز کرد. او از ابتدا برای ساختن دو قسمتی داستان دورخیز کرد ولی برادران وارنر که از خروجی کار مطمئن نبودند صرفا با ساخت یک قسمت موافقت کردند. شرط آن‌ها برای ساخته‌شدن قسمت دوم، موفقیت تجاری این قسمت بود. فیلم با بودجه 165 میلیون دلاری تولید شد. فروش 400 میلیون دلاری در گیشه داشت. از مخاطبان نمره 8 در IMDB گرفت و 74 درصد در سایت متاکریتیک را دریافت کرد.‌ لذا راهی جز اجازه برای ساخت قسمت دوم پیش پای وارنر نماند.

تل ماسه2 حماسه علمی تخیلی‌

فرانک هربرت Frank Herbert (1920-1986) نویسنده آمریکایی داستان‌های علمی تخیلی اولین کتاب از مجموعه تلماسه را در سال 1963 منتشر کرد. گرچه او در ابتدای راه با اقبال ناشران مواجه نشد ولی پس از انتشار کتاب، خوانندگان و منتقدان با داستانی جذاب و گیرا و رویکردی جدید به ژانر علمی و تخیلی مواجه شدند.‌ جالب است بدانید این رمان توسط 20 ناشر رد شد ولی در نهایت پس از انتشار به 14 زبان ترجمه شد و 12 میلیون نسخه از آن فروش رفت. این آمار خیره کننده ترین آمار در میان رمان های علمی تخیلی در سطح جهان است.

تل ماسه داستان سیاره‌ای به نام آراکیس در آینده‌ای بسیار دور را روایت می‌کند. این سیاره پوشیده از شن است به همین دلیل نام تل‌ماسه به آن داده شده است. در طبیعت خشک و لم یزرع آراکیس، ماده‌ای بسیار ارزشمند به نام اسپایس وجود دارد که انسان‌ها فقط به کمک آن قادر به سفر بین ستاره ای هستند. خاندان هارکونن همیشه چشم طمع به این سیاره داشتند و پس از ایجاد نا امنی در آن، امپراتور بزرگ به لتو آتریدیز حاکم سیاره خوش آب و هوا و سر سبز آتریدیس دستور می‌دهد به آراکیس رفته و صلح را در آن برقرار کند. لتو و خانواده‌اش به آراکیس می‌روند ولی با خیانت همراهان، او کشته شده و پسرش پل و همسرش جسیکا در بیابان‌ها آواره می‌شوند. پل که همواره رویاهای عجیبی می‌بیند متوجه می‌شود که قابلیت پیش‌گویی دارد و می‌تواند منجی موعودی باشد که مردم آراکیس به نام "لسان‌الغیب" انتظارش را می‌کشند. ادامه داستان تلاش پل برای ایفای نقش بزرگش است.

فیلم تلماسه 2 با حضور تیموتی شالامی

تقدیم به شما با عشق از سیاره آراکیس

پس از آنکه در قسمت قبلی زندیا تنها‌ 7 دقیقه در فیلم حضور داشت، طرفدارانش شوکه شدند. این اتفاق زمانی افتاد که او دوشادوش شالامی روی فرش قرمز دوشادوش تیموتی شالامی راه رفته بود و در تریلرها هم روی نقش او یعنی چانی تاکید زیادی شده بود. اینبار اما انگار خبرهای خوشی برای طرفداران این ستاره در راه است.

در مورد فیلم تلماسه 2 زندیا گفته است اینبار زمان بیشتری در فیلم حضور دارد. دنیس ویلنوو کارگردان فیلم هم این مساله را تایید کرده است و گفته قسمت اول به نوعی برای زندیا یک پیش درآمد بود و حالا در قسمت دوم فیلم تل ماسه او نقش برجسته تری دارد. قرار است ماجراجویی های او و تیموتی شالامی را در صحرا دنبال کنیم و شخصا از بازگشت آنها به آراکیس هیجان‌زده ام. تیموتی شالامی هم درباره زندیا سنگ تمام گذاشته است و گفته است که خوشحالم که میتوانم روی او به عنوان یک دوست، خواهر و پارتنر حساب کنم. مجموعه همه اتفاقات تاثیر خوبی روی زندیا گذشته بود آنقدر که او در حساب اینستاگرامش عکسی از صحرا را پست کند و بنویسد «با عشق از آراکیس»

آیا جنگ ستارگان از تل ماسه چیزی دزدیده است؟

این سوال موضوع دعوایی بود که سالها در میان نویسندگان رمان های علمی تخیلی ادامه داست. به نظر میرسد راحت ترین راه برای پاسخ به این سوال پرسش مستقیم از فرانک هربرت بوده است. اتفاقا این سوال بارها مطرح شد و این نویسنده مشهور تا لحظات آخر پاسخهای متناقضی مطرح کرده بود. یکبار حتی او گفته بود:

«به سختی می‌توانم شکایت نکنم»

شاید مهمترین سرنخ ما در این رابطه جایی است که او در سری رمانهای تلماسه به Three P_O اشاره میکند. این اصطلاح شخصی را توصیف می‌کند که خود را با کپی های ارزان قیمت و جعلی مواد ارزشمند جهان Dune احاطه کرده است. به نظر میرسد این اشاره معنا دار است.

بعد از اکران فیلم تلماسه 2 احتمالا این بحث دوباره داغ خواهد شد و المانهای مجموعه جنگ ستارگان با تل ماسه 2 مقایسه خواهند شد.

تل ماسه 2 و ورود ادبیات به داستان‌های علمی تخیلی

تل ماسه را می‌توان اولین رمان علمی تخیلی بوم‌شناختی نام نهاد که با نگاهی تازه و پشتوانه غنی ادبی نوشته شده است. پیش از هربرت، نویسندگان علمی تخیلی بیشتر به تکنولوژی‌های نوآورانه توجه نشان می‌دادند تا کیفیت ادبی و نوشتاری اثر. هربرت با دوری آگاهانه از بهادادن بیش از حد به مسائل تکنولوژیک و توجه بیشتر به روابط انسانی در جغرافیایی خاص و آینده ای دور، نقبی به اسطوره‌ها و باورهای انسان زده است.

اقتباس‌های ناکام از تل‌ماسه

در سال 1984 دیوید لینچ اقتباس پر خرجی از رمان هربرت انجام داد که نتوانست نظر علاقه‌مندان به سینما و کتاب را به خود جلب کند. در سال 2000 نسخه ای تلویزیونی و در سه قسمت از سه کتاب تل‌ماسه تولید و اکران شد. این اقتباس هم ماندگار نشد و همیشه جای خالی اقتباسی با شکوه از این کتاب پرطرفدار حس می‌شد.

جان اسپیتز و فیلمنامه‌های علمی تخیلی‌اش

اریک راث فیلمنامه‌نویس برجسته آمریکایی یکی از متخصصان در اقتباس از ادبیات است. فیلم‌نامه‌هایی که او از کتاب‌های ادبی تولید کرده همگی جز آثار قابل تأمل و دیدنی هالیوود است. فیلم‌های سرگذشت عجیب بنجامین باتن و چوپان خوب از اقتباس‌های موفق او به شمار می‌روند.

راث کار روی فیلمنامه دو قسمت را در سال 2017 آغاز کرد. جان اسپیتز در مرحله بعد به عنوان همکار در فیلمنامه به مجموعه اضافه شد و در ادامه سکان اصلی کار را به دست گرفت.‌

اسپیتز سابقه نوشتن فیلمنامه علمی تخیلی موفقی در کارنامه دارد. پرومتئوس ریدلی اسکات، مسافران مورتن تیلدام، دکتر استرنج اسکات دریکسون و مومیایی الکس کورتزمن از این جمله‌اند.

آیا پای یک سه گانه در میان است؟

رمان تل ماسه، اثر فرانک هربرت در سال 1965 با چنان استقبالی روبرو شد که راه را برای دنباله‌های بعدی باز کرد و سری Dune شامل 6 رمان شد. دومین قسمت این رمانهای سریالی علمی تخیلی Dune Messiah نام داشت که با عنوان مسیحای تل ماسه هم به فارسی ترجمه شد. در مسیحای تلماسه 12 سال از امپرراتوی آتریدیس گذشته است و ماجراها و چالشهایی جدید در پیش است. ماجراهایی که آنقدر جذاب هستند که احتمالا دنیس ویلنوور را وسوسه خواهند کرد تا بعد از فیلم تل ماسه 2 کار را در شکل یک سه گانه ادامه دهد.

نکته جالب توجه اینکه برادران وارنر هم در حال کار روی یک سریال تلوزیونی با عنوانDune: The Sisterhood هست که وقایع آن 10 هزار سال قبل از رمان فرانک هربرت اتفاق می افتند.

‌فیلم تل ماسه 2 را چگونه ببینیم؟

فیلم تل ماسه 2‌ (Dune: Part Two ) را به محض انتشار از رسانه پلانو با کیفیت HDببینید و از تماشای آنلاین لذت ببرید. حماسه شاعرانه ویلنوو شما را با چالش‌های انتخاب بین عشق و وظیفه خواهد آزمود.

 • ژانر فیلم چیست؟
 • فیلم در ژانر علمی تخیلی ماجراجویی ساخته شده است.

 • کشور سازنده فیلم کدام است؟
 • فیلم محصول کشور امریکا است.

 • کدام بازیگران معروف در فیلم حضور دارند؟
 • تیموتی شالامی ،ربکا فرگوسن، خاویر باردم و جاش برولین بازیگران معروف فیلم هستند.

 • کارگردان فیلم چه کسی است؟
 • دنیس ویلنوو کارگردانی فیلم را بعه عهده دارد.

 • فیلم های معروف دیگر کارگردان چیست؟
 • ورود، زندانیان و بلید رانر 2049 فیلمهای معروف کارگردان هستند.

 • شرکت سازنده فیلم کدام است؟
 • لجندری پیکچرز فیلم را تهیهی کرد.

 • کدام شرکت فیلم را پخش می کند؟
 • کمپانی برادران وارنر پخش فیلم را به عهده دارد.

 • محل فیلمبرداری کجاست؟
 • فیلم در مجارستان، اردن و آمریکا فیلمبرداری شد.

 • آیا فیلم بر اساس رمانی خاص ساخته شده است؟
 • از رمانی به همین نام نوشته فرانک هربرت اقتباس شد.

 • آیا فیلم قسمتهای دیگری هم دارد؟
 • این فیلم قسمت دوم فیلم تلماسه 2021 است.

  فیلم‌های مرتبط با تل ماسه 2

  دیدگاه‌ها
  دریافت اعلان notif

  مـی‌خــواهیــد در جـریـــان به‌روزترین اخبار سینما باشید؟