در فیلم بی مصرف ها 4 (Expend4bles) یک دلال سلاح در حال ایجاد ارتش خصوصی و ایجاد جنگ هسته ای بین روسیه و آمریکا است. اعضای گروه بی مصرف ها باید این خطر را خنثی کنند.کارگردان فیلم اسکات واگ است و این فیلم در 31 شهریور 1402توسط لاینز گیت در آمریکا اکران خواهد شد. از ستارگان این فیلم اکشن و ماجراجویی میتوان به نامهایی مانند سیلوستر استالونه، جیسون استاتهام و مگان فاکس اشاره کرد.

‌فیلم بی مصرف ها 4: انجمن بازنشستگان اکشن

فیلم بی مصرف ها 4 (Expend4bles )‌ یک اکشن آمریکایی است که در شهریور 2023 اکران شد.‌این فیلم چهارمین قسمت از مجموعه فیلم های بی مصرف ها است که شخصیت های آن توسExpend4blesط دیوید کالاهام و سیلوستر استالونه خلق شده اند. فیلمنامه فیلم را کرت وایمر با همکاری مکس آدامز و تگ دگرهارت بر اساس داستانی از اسپنسر کوهن نوشته است و اسکات وا آن را کارگردانی کرده است. سیلوستر استالونه (بارنی راس)، جیسون استاتام (لی کریسمی)، دولف لاندگرن (گانر جنسون)، رندی کوچار (تول رود)، اندی گارسیا (مامور سیا) به همراه فیفتی سنت، تونی یا، ایکو اویس و مگان فاکس در این فیلم نقش های اصلی را بازی می کنند. سیلوستر استالونه در این فیلم نقش برانی راس، رئیس گروه را بازی میکند.

فیلم بی مصرف ها 4 با حضور مگان فاکس

پیرمردهای جنگجو، در راه پایدار کردن صلح

یک دلال اسلحه در حال تلاش برای ایجاد ارتش خود است. او همچنین سعی دارد تنور رقابت هسته ای میان آمریکا و روسیه را داغ کند. وقتی خطر جدی می شود، آخرین امید برای جلوگیری از جنگ و نجات دنیا، دار و دسته بی مصرف ها هستند. آن ها در حالی که تعدادی از بهترین اعضایشان را از دست داده اند، باید با چند نیروی تازه نفس به نبرد بروند. آیا اعضای جدید می توانند جای قدیمی ها را پر کنند.

بی مصرف نه، قابل جایگزین

کلمه The Expendables به معنی قابل جایگزین شدن، در باره افرادی استفاده می شود که بی مصرف نیستند ولی اگر هم از دست بروند قابل جایگزین شدن هستند. عنوان فیلم به اشتباه در فارسی به بی مصرف ترجمه شده است. گروه بی مصرف ها ترکیبی از جنگجویان ماهر ولی اغلب بازنشسته و پا به سن گذاشته اند که به رهبری بارنی راس ماموریت های خاص و غیر رسمی برای سازمان سیا انجام می دهند.‌هر یک از اعضای این گروه قابلیت های خاصی دارند. از اعضای قدیمی گروه، این شخصیت ها در قسمت چهارم حضور دارند: بارنی رهبر گروه و همه فن حریف است. لی کریسمس نفر دوم گروه و خبره کار با چاقو است. تول رود متخصص انفجار و تخریب گروه و گانر جانسن متخصص سلاح های سنگین و عضو ناپایدار گروه که مشکلات الکلی دارد. تعدادی عضو جدید هم در این قسمت معرفی می شوند که جایگزین شخصیت های مهمی هستند که در قسمت های قبلی از مجموعه حذف شدند.

فیلم‌بی مصرف‌ها 4 دلیل بازگشت رمبوی کهنه کار

سیلوستر استالونه سال ها در نقش های اکشن خوش درخشید. او ابتدا در مجموعه فیلم های‌ راکی در نقش راکی بالبوآ بوکسور آمریکایی به شهرت رسید. سپس به خاطر بدن ورزیده اش شخصیت رمبو، سرباز سابق آمریکایی را خلق کرد که یک تنه به جنگ یک ارتش می رود. مجموعه فیلم های رمبو برای او موفقیت زیادی به همراه داشت. استالونه در سال های پایانی میانسالی به همراه دیوید کالاهام شخصیت های گروه بی مصرف ها را طراحی کرد. در این گروه افراد پا به سن گذاشته ای از جنگاوران سابق‌ متخصص، بی باک و با تجربه حضور داشتند که نقش آن ها را ستارگان بزرگ سینمای اکشن در دهه 80 و 90 میلادی بازی می کردند. در حقیقت این مجموعه فیلم به نوعی در بزرگداشت و یادآوری دوران طلایی از جنگاوران یکه بزن و همه فن حریف بود. در سه فیلم قبلی این مجموعه سیاهه ای از بازیگران قدیمی اکشن دیده می شوند که زمانی نام یکی از آن ها بار یک فیلم را به دوش می کشید.‌آرنولد شوارزنگر، ژان کلود ون دام، مل گیبسون، جت لی، بروس ویلیس، تری کروز، میکی رورک، هریسون فورد، آنتونیو باندراس و وزلی اسنایپس از جمله این بازیگران بودند که در نقش های مثبت و منفی این مجموعه ظاهر شدند.‌

فیلمنامه نویس و کارگردان اکشن کار

سازندگان بی مصرف ها برای قسمت چهارم دست به خطر نزدند و از دو کاربلد اکشن برای ساخت فیلم دعوت کردند.‌کرت وایمر Kurt Wimmer مجموعه ای از اکشن های استاندارد در کارنامه دارد. سالت 2010، یادآوری کامل 2012، برابری 2002 و پادشاهان خیابان 2008 برخی از اکشن هایی هستند که با فیلمنامه های او ساخته شدند و از نظر قواعد ژانر فیلم های موفقی محسوب می شوند. اسکات وا Scott Waugh نیز با فیلم جنگی قانون شجاعت 2012، فیلم درام در ژانر بقا برای زندگی زیر شش: معجزه در کوهستان 2017 و فیلم جنون سرعت 2014‌بر اساس بازی محبوب Need for Speed نشان داد که توانایی خوبی برای اجرای صحنه های مملو از انفجار و هیجان و اکشن دارد.‌در مجموع با توجه به سابقه این مجموعه، باید انتظار اکشنی سطح بالا داشت. البته توجه داشته باشید که منتظر فیلمنامه خاص و روایت چند لایه نباید بود. یا اینکه انتظار داشت کارگردانی ماندگاری در فیلم دیده شود. همه چیز در این فیلم قابل جایگزینی است، حتی خود فیلم!

شادی استاتهام از کار با سلیوستر استالونه

جیسون استاتهام درباره همکاری با سیلوستر استالونه در فیلم بی مصرف ها 4 اشتیاق زیادی از خود نشان داده و در مصاحبه‌ای گفته بود که من با تماشای فیلمهای اکشن او بزرگ شدم و از او بسیار آموخته‌ام. هر کردی که عاشق فیلمهای اکشن است عاشق کار کردن با او است. این یک اتفاق فوق العاده است و او هر کاری از من بخواد انجام خواهم داد

کمی خون زنانه در رگهای بی مصرف ها

استالونه اعلام کرد که این فیلم، آخرین حضور او در نقش بارنی است. بنابراین در این فیلم سازندگان دست به تغییراتی زدند.‌از طرفی با توجه به جو روز، چند خانم به تیم اضافه کردند که جو مردانه بی مصرف ها شکسته شود. از طرفی حضور بارنی را کمی کمرنگ تر و حضور لی (استاتام) را پر رنگ تر کردند که در صورت ادامه مجموعه، او رهبر جدید گروه باشد. به نظر می رسد که این تصمیم استالونه 76 ساله کار درستی بوده. افزایش سن، چابکی او را در صحنه های اکشن کاهش داده و تلاش شده صورتش به لطف عمل های زیبایی و جلوه های ویژه رایانه ای به صلابت و جوانی گذشته نشان داده شود که البته این مورد خیلی هم موفق نبوده است.

ادی هال در فیلم بی مصرف ها 4

حضور رکورددار ددلیفت جهان در فیلم

در یک برنامه تلویزیونی که در بیرمنگام با حضور سیلوستر استالونه برگزار میشد، او به جایی در میان تماشاچیان اشاره کرد. ادی هال آنجا نشسته بود، ورزشکار بریتانیایی و رکورددار مسابقات قویترین مردان جهان 2017 در بخش ددلیفت با رکورد 500 کیلوگرم. او از کسانی بود که استالونه گفت دوست دارد با حضورشان خون تازه‌ای در رگهای فیلم بی مصرف ها 4 دمیده شود. این اتفاق البته افتاد و ادی هال در فیلم بازی کرد.

تغییر رده سنی از بالای 13 سال به 18 سال

وقتی که بی مصرفهای 3 ساخته شد تلاش عوامل این بود که رده گسترده ای مخاطبان برای فیلم خود پیدا کنند و در نهایت فیلم به گونه ای ساخته شد که رده فیلم PG-13 اعلام شد. بعدها سیلوستر استالونه از این ماجرا انتقاد کرد و گفت این یک اشتباه بوده است. وقتی میخواهیم مخاطب فیلم را گسترده تر کنیم ناچار مقدار خشونت و اکشن فیلم کاهش پیدا میکند در حالیکه طرفداران این مجموعه چیز بیشتری میخواهند.

حالا فیلم بی مصرف ها 4 اشتباه گذشته را تکرار نکرده است و فیلم همان طور که استالونه میگوید ساخته شده و درجه R دریافت کرده است. ظاهرا The Expendables 4 با این رویکرد جدید آغاز یک سه گانه است، نکته ای استالونه هم آن را تایید کرده است.

سخن آخر

فیلم بی مصرف ها 4 در یک نگاه

ژانر فیلم: اکشن، ماجراجویی، تریلر

ستارگان فیلم: جیسون استاتهام، 50 سنت و مگان فاکس و سیلوستر استالونه

زمان اکران: جمعه 31 شهریور 1402

کارگردان: اسکات واگ

فیلمنامه نویس: کورت ویمر، تاد داگرهارت و مکس آدامس

لوکیشن فیلمبرداری: یونان

 • ژانر فیلم چیست؟
 • فیلم در ژانر اکشن قرار می گیرد.

 • کشور سازنده فیلم کدام است؟
 • فیلم تولید کشور آمریکا است.

 • کدام بازیگران معروف در فیلم حضور دارند؟
 • سیلوستر استالونه، جیسون استاتام و مگان فاکس از بازیگران معروف آن هستند.

 • کارگردان فیلم چه کسی است؟
 • اسکات وا فیلم را کارگردانی کرده است.

 • فیلم های معروف دیگر کارگردان چیست؟
 • جنون سرعت و قانون شجاعت معروف ترین فیلم های او هستند.

 • آیا تماشای فیلم محدودیت سنی دارد؟
 • فیلم مناسب افراد 13 سال به بالاست.

 • شرکت سازنده فیلم کدام است؟
 • ملنیوم مدیا و کمپل گروبمن فیلم را تولید کرده اند.

 • کدام شرکت فیلم را پخش می کند؟
 • صاحب امتیاز و حق پخش جهانی برای کمپانی لایونزگیت است.

 • آیا فیلم قسمتهای دیگری هم دارد؟
 • این فیلم 3 قسمت قبلی دارد.

  فیلم‌های مرتبط با بی مصرف ها 4

  دیدگاه‌ها
  دریافت اعلان notif

  مـی‌خــواهیــد در جـریـــان به‌روزترین اخبار سینما باشید؟