شوالیه خدا: گاتوتکاکا

Satria Dewa: Gatotkaca 2022
5.2/10
4 مناسب برای بالاتر از 15 سال

فیلمی از سینمای اندونزی است که در سال 2022 از طریق شبکه‌ی خانگی نتفلیکس منتشر شده است. این فیلم در ژانر درام، اکشن، ماجراجویانه و علمی ـ تخیلی است و روایت پسری است که وضعیت اقتصادی چندان خوبی ندارد و به کارهای خرده‌پا مشغول می‌شود اما پس از مدتی متوجه می‌شود که دارای نیروهای خاصی است که می‌تواند از آنها برای از بین بردن بدی‌ها استفاده کند.

فیلم «شوالیه خدا: گاتوتکاکا»؛ روی پرده رفتن افسانه‌های اندونزیایی

فیلم «شوالیه خدا: گاتوتکاکا» با عنوان اصلی «Satria Dewa: Gatotkaca» فیلمی از سینمای اندونزی است که در سال 2022 از طریق شبکه‌ی خانگی نتفلیکس منتشر شده است. این فیلم در ژانر درام، اکشن، ماجراجویانه و علمی ـ تخیلی است و روایت پسری است که وضعیت اقتصادی چندان خوبی ندارد و به کارهای خرده‌پا مشغول می‌شود اما پس از مدتی متوجه می‌شود که دارای نیروهای خاصی است که می‌تواند از آنها برای از بین بردن بدی‌ها استفاده کند.

«هانونگ برامانتیو» کارگردان این فیلم است. این نویسنده و کارگردان جزو نسل نوی سینمای اندونزی محسوب می‌شود و در این اثر تلاش کرده است با آمیختن افسانه‌های اندونزیایی تلفیقی از تخیل و واقعیت را روایت کند.

در فیلم «شوالیه خدا: گاتوتکاکا» بازیگرانی همچون «ریزکی نظر»، «یاسمین ناپر»، «عمر دانیال»، «علی فکری»، «ادوارد اکبر» و «سیگی ویمالا» ایفای نقش می‌کنند. این فیلم در سال 2022 نخست در سینماهای اندونزی اکران شد و مدتی بعد از طریق شبکه‌ی نتفلیکس در دسترس علاقه‌مندان به فیلم قرار گرفت.

نگاهی کوتاه به داستان فیلم

فیلم «شوالیه خدا: گاتوتکاکا» با داستان پسری به نام «یودا» آغاز می‌شود. او که به تازگی شغلش را از دست داده است به همراه مادرش زندگی می‌کند و خرج زندگی را بر دوش می‌کشد. وضعیت اقتصادی خانواده چندان پایدار نیست و از سوی دیگر مادرش مدت‌هاست که حافظه‌اش را از دست داده است و چیز چندانی به یاد ندارد.

«یودا» از قادر به تامین کرایه‌ی خانه نیست و بنابراین تصمیم می‌گیرد در مراسم فارغ‌التحصیلی یکی از دوستانش عکاسی کند. اما در این مراسم شاهد کشته‌شدن مادر و دوستش است که تاثیر عمیقی روی او می‌گذارد. پس از این ماجرا «یودا» به همراه گروهی تصمیم می‌گیرد پرده از انی قتل بردارد و شروع به تحقیقات درباره‌ی قاتل می‌کند و متوجه می‌شود که با قاتلی سریالی مواجه هستند. در جریان این تحقیقات «یودا» متوجه می‌شود که قدرت‌هایی جادویی دارد و تصمیم می‌گیرد از آنها برای از بین بردن بدی‌ها در جهان استفاده کند.

نتفلیکس و شرق آسیا

نتفلیکس پرمخاطب‌ترین شبکه‌ی خانگی در جهان محسوب می‌شود و این روزها در تمامی موبایل‌ها شاهد آن هستیم که برنامه‌ی نتفلیکس به صورت دیفالت نصب شده است. اما اینکه چطور نتفلیکس به شرق آسیا ورود پیدا کرده است شاید در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسد اما پاسخ سرراستی دارد.

نتفلیکس به عنوان یک شبکه‌ی خانگی در برخی از فیلم‌ها و سریال‌هایی که در جهان ساخته می‌شوند مشارکت می‌کند و با این مشارکت در برنامه‌ریزی و حتی انتخاب بازیگر و فیلمنامه نظارت کامل دارد. این موجب می‌شود تا سریال‌ها و فیلم‌های مختلفی از سراسر جهان در این شبکه حضور داشته باشند.

از سوی دیگر تهیه‌کنندگانی که آثار خود را ساخته‌اند نیز می‌توانند بخشی از اثر خود را برای نتفلیکس ارسال کنند و در صورت موافقت این شبکه آنها می‌توانند فیلم خود را در این پلتفرم نمایش دهند.

فیلم «شوالیه خدا: گاتوتکاکا» از جمله فیلم‌هایی بوده است که از ابتدا نتفلیکس در آن مشارکت داشته است. این فیلم در سال 2019 قرار بود توسط کارگردانی دیگر ساخته شود اما برنامه به تعویق افتاد و کارگردان جدیدی برای اثر انتخاب شد و همزمان نتفلیکس نیز به جمع تهیه‌کنندگان این اثر اضافه شد.

برای جلوه‌های ویژه‌ی این فیلم خیاطی از فرانسه آورده شد تا لباس‌هایی برای قهرمانان این فیلم طراحی کند. از سال 2020 فیلمبرداری آغاز شد و برخی از صحنه‌های مربوط به جلوه‌های ویژه نیز در استودیویی در اندونزی فیلمبرداری شد.

نگاهی به سینمای اندونزی

سینمای کشور مسلمان اندونزی که بزرگترین کشور مسلمان جهان اسلام محسوب می‌شود از اوایل قرن بیستم شروع شد و نخستین فیلم بلند این کشور در سال 1926 ساخته شد.

همزمان با استقلال اندونزی در سال 1960 جشنواره‌ی فیلم جاکارتا در این کشور تأسیس شد که کمک بسیاری به سینماگران بومی این کشور کرد. دهه 80 و 90 سینمای اندونزی مدرن شد و با تأسیس جشنواره بین‌المللی فیلم جاکارتا، بومی‌سازی و در کنار آن تعامل با دیگر کشورهای صاحب سینما به نقطه مثبتی رسید.

از سال 2000 به این سو نیز در پی تغییرات در سیاست‌گذاری‌های فرهنگی، کشور اندونزی اجازه‌ی بیشتری به سرمایه‌گذاران خارجی برای ساخت فیلم داد و کمک‌های دولتی به سینماگران خصوصی افزایش یافت.

سینمای کشور اندونزی در مقایسه با کشورهایی همچون ژاپن، کره، هنگ‌کنگ در سطح پایین‌تری قرار دارد اما پتانسیل خوبی برای رشد و توسعه در این عرصه را دارد.

فیلم «شوالیه خدا: گاتوتکاکا» را چطور تماشا کنیم؟

در‌پلانو‌این فیلم را با کیفیت HD و دوبله فارسی آماده کرده‌ایم تا از تماشای آنلاین آن لذت ببرید. پلانو همراه شما است در سفر به دنیای شگفت انگیز سینما.

فیلم‌های مرتبط با شوالیه خدا: گاتوتکاکا

دیدگاه‌ها
دریافت اعلان notif

مـی‌خــواهیــد در جـریـــان به‌روزترین اخبار سینما باشید؟